Dzień Chorób Rzadkich

29.02.2024 18:00 - 21:00
Polsat Plus Arena Club Pokoleń Lechii Gdańsk 1, 80-560 Gdańsk

Ostatni dzień lutego to z pewnością dzień wyjątkowy – nie tylko ze względu na swoją nieregularność. Światowy Dzień Chorób Rzadkich (Rare Disease Day), ustanowiony właśnie na samą końcówkę drugiego miesiąca roku, to okazja, aby mówić o tematach często zapominanych – takich, jak nietypowe schorzenia, których leczenie bywa utrudnione. Polsat Plus Arena Gdańsk po raz kolejny dołącza do akcji, mającej na celu zwrócenie uwagi i zwiększenie świadomości na kwestię chorób rzadkich. Nowością będzie możliwość podziwiania iluminacji przez odwiedzających – stadion podświetlony w barwach #RDD będzie można oglądać w czwartek, 29.02 w godzinach 18:00-21:00, prosto z tarasu Polsat Plus Areny Club (wejście schodami od strony toru gokartowego, ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, parkingi P3, P1).

Zachęcamy do odwiedzenia stadionu w ostatni dzień lutego w geście solidarności z ok. 3 mln obywateli Polski i ponad 300 mln ludzi na świecie, którzy codziennie borykają się z nieczęsto spotykanymi schorzeniami. Zdjęcia i filmy z Bursztynowej Areny, mieniącej się w kolorach zielonym, różowym i niebieskim, dołączą do przepięknej galerii, tworzonej tego dnia przez ludzi na całym świecie.

29 lutego kolorami symbolizującymi choroby rzadkie – czyli różowym, zielonym i błękitnym – rozbłysną w Gdańsku rozbłysną:

  • Fontanna Neptuna
  • Budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27
  • Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku (w godz. 18.00 – 21.00)
  • Hala Olivia (w godz. 18.00 – 22.00)
  • Polsat Plus Arena Gdańsk (w godz. 18.00 – 21.00).

Rozświetlenie budynków to część ogólnoświatowej kampanii społecznej Światowego Łańcucha Światła (Global Chain of Lights) z okazji Dnia Chorób Rzadkich, który przypada w ostatni dzień lutego. W  Polsce do kampanii społecznej dołączyły także m.in. Bytów, Gdynia, Katowice, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław i inne miasta. Spot informacyjny nt. chorób rzadkich wyświetlany będzie w Gdańskich Autobusach i Tramwajach zarządzanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Oświetlaniu budynków towarzyszyć będzie szereg innych wydarzeń w Polsce, Europie i na całym świecie. Lista tegorocznych wydarzeń dostępna jest na stronie tutaj.

A wszystko to po to, aby podnieść świadomość społeczną i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby żyjące z chorobami rzadkimi. O chorobie rzadkiej mówimy wówczas, jeśli dotyka ona 1 osobę na 2000. Są również choroby ultrarzadkie, które mogą dotyczyć tylko kilku osób na całym świecie. Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tysięcy takich chorób, ale regularnie opisują kolejne. Paradoksalnie, chociaż mówimy o czymś, co jest rzadkie – w rzeczywistości ten problem dotyczy ogromnej grupy osób – około 3 milionów obywateli Polski i aż ponad 300 milionów ludzie na świecie.

Data, kiedy przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich, nie została wybrana przypadkowo. Co cztery lata luty ma 29 dni. Ostatni dzień lutego jest więc najrzadziej występującym dniem roku. W tym dniu o chorobach rzadkich przypomina nie tylko Polska, lecz cały świat. Informacje o ogólnoświatowej kampanii, a także fakty dotyczące chorób, historie pacjentów, listę oświetlanych budynków i wydarzeń w poszczególnych krajach można znaleźć tutaj.