Stadion dla osób z niepełnosprawnościami

Pełna dostępność do wydarzeń stadionowych to jeden z priorytetów zarządzających obiektem.

Stadion Gdańsk został dwukrotnie wyróżniony za działania mające na celu utrzymanie pełnej dostępności obiektu i zaangażowanie w budowanie pozytywnych relacji z osobami z niepełnosprawnościami. Pierwsze wyróżnienie zdobył w VI edycji konkursu „Miejsce Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym” w 2011 roku, drugie to nagroda za „Obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym” w konkursie zorganizowanym w 2013 roku przez IAKS International, Komitet Olimpijski oraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.

Foto 1

 


 

Już na etapie projektowania Stadionu Gdańsk, uwzględnionych zostało dedykowanych 50 miejsc dla osób poruszających się na wózkach wraz z miejscami dla opiekunów. Znajdują się one na promenadzie górnej, dzięki czemu pozwalają na oglądanie widowisk bez przeszkód. Ponadto, na każdym organizowanym przez Stadion wydarzeniu zostaje na ich potrzeby zarezerwowana analogiczna liczba miejsc parkingowych.

Osoby z niepełnosprawnościami dostają się na swoją trybunę dedykowanymi windami i rampami podjazdowymi. Windy dla wózków inwalidzkich znajdują się w tunelu nr 1 i 2. W windach umieszczone są również tabliczki informacyjne napisane za pomocą alfabetu Braille’a.

Na każdym poziomie stadionu znajdują się także toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w system SOS (wysyłający informację o potrzebie pomocy do Centrum Bezpieczeństwa) oraz w system akustyczny i wizualny.

Foto 2

 


 

Od września 2013 roku, każdy odbywający się na Stadionie Gdańsk mecz, jest wzbogacony o specjalny komentarz sportowy dla osób niewidomych i niedowidzących tzw. Audiodeskrypcja. Wyróżnia się tym, że komentatorzy opisują dokładnie to co dzieje się na Stadionie, włączenie z opisem pogody czy stroju piłkarzy, tak aby osoby z dysfunkcją wzroku mogły sobie dokładnie wyobrazić co aktualnie ma miejsce na boisku i poza nim. Audiodeskrypcja nadawana jest za pomocą fal radiowych i może być odbierana na każdym telefonie komórkowym lub innym odbiorniku posiadającym funkcję radia. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich uczestników wydarzeń sportowych na Stadionie.

Foto 3


Ponadto przed wejściem do sekretariatu głównego Stadionu Gdańsk, znajduje się jego makieta, pozwalająca osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznać się z kształtem, wyglądem Obiektu. "Zobaczyć" Stadion rękoma.

Foto 4

 


 

W trosce o komfort osób z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu obiektu podjęta została współpraca między innymi ze Stowarzyszeniem Kibiców Niepełnosprawnych imienia Dawida Zapisek, Klubem Kibica Niepełnosprawnego Lechii Gdańsk oraz organizacją CAFE – Centre For Access To Football in Europe. Ma ona pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb i umożliwianie większego udziału w widowiskach organizowanych przez Stadion Gdańsk osób z niepełnosprawnościami.

Efektami tej współpracy były zorganizowane bale dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz wystawy promujące pełną dostępności do sportu.

Foto 5

 

Foto 6

 


 

Więcej informacji:

28.09.2015 - Audiodeskrypcja na Stadionie - meczowe wrażenia dostępne dla każdego
23.09.2014 - Rok audiodeskrypcji na Stadionie
08.02.2014 - Wystawa "Młode życie - wielka pasja"
10.12.2013 - Gotowanie z Mikołajem
01.10.2013 - Wystawa CAFE "Pełen dostęp, Pełen Football"
22.09.2013 - Audiodeskrypcja atrakcją dla wszystkich!
21.09.2013 - Audiodeskrypcja na meczach Lechii
19.09.2013 - Stadion bliski dzieciom
14.04.2013 - Sektor im. Dawida Zapisek
13.03.2012 - Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami