Zmiany organizacji rozgrywek w kolejnym sezonie PKO Ekstraklasy

29.07.2020
Sezon PKO Ekstraklasy 2020/21 zapowiada się niezwykle emocjonująco. W zbliżającej się kampanii ligowej na kibiców czeka kilka nowych rozwiązań Poniżej przedstawiamy co czeka kibiców i piłkarzy w ekstraklasowej rywalizacji.

Koronawirus przestawił piłkarskie życie o 180 stopni. Rywalizacja, w niektórych ligach w ramach sezonu 2019/20 nadal trwa, w innych niedawno się zakończyła. Do rozegrania, pozostały jeszcze mecze, w ramach europejskich pucharów. Nowa rzeczywistość sprawiła, że kolejna ligowa kampania będzie wyglądała nieco inaczej. Organizatorzy krajowych rozgrywek będą mieli niewiele czasu, aby zakończyć je przed startem Mistrzostw Europy.

Lechia_Gdansk___Arka_Gdynia_2_1_Dominik_Paszlinski_fot
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Najważniejsze zmiany w PKO Ekstraklasie dotyczą formatu zmagań. Nie zobaczymy już systemu 37 kolejkowego, w którym po części zasadniczej następuje podział tabeli na dwie grupy – mistrzowską i spadkową. Kampania 2020/21 zostanie przeprowadzona zgodnie z systemem 30 kolejek – 15 w rundzie jesiennej i 15 w rundzie wiosennej. Natomiast w sezonie 2021/22 rozgrywki zostaną powiększone o 2 drużyny. W efekcie sezon będzie liczył 34 kolejki, a PKO Ekstraklasa 18 zespołów.

Kolejną nowością będzie spadek tylko 1 drużyny w sezonie 2020/21. Zmiana ta związana jest z powiększeniem ligi, które będzie miało miejsce od kampanii 2021/22.

W nowym sezonie jedynie dwie kolejki zostaną rozegrane w środku tygodnia. Zgodnie z nadchodzącym kalendarzem 13 serii gier będzie kończyło się w poniedziałek.

Podczas zbliżającej się kampanii ligowej trenerzy będą mieli możliwość przeprowadzenia w trakcie gry 5 zmian zawodników.

W pierwszej kolejce nowych rozgrywek Biało-Zieloni zmierzą się ze zwycięzcą barażu o awans do PKO Ekstraklasy. To spotkanie odbędzie się na boisku rywala w weekend 22-23 sierpnia. Natomiast kampanię ligową 2020/21 na Stadionie Energa Gdańsk zainauguruje mecz Lechii z Rakowem Częstochowa w drugiej kolejce wyznaczonej w kalendarzu na 29-30 sierpnia.