Zagrali na Stadionie: Wojciech Szczęsny

02.06.2020
Na Stadionie Energa Gdańsk kibice mieli okazję podziwiać wielu wybitnych bramkarzy Przypominamy sylwetkę kolejnego z nich – Wojciecha Szczęsnego.

Bramkarz reprezentacji Polski sześciokrotnie wystąpił na murawie Stadionu w Letnicy. Rywalami, z którymi przyszło mierzyć się Wojciechowi Szczęsnemu były drużyny Niemiec, Litwy, Danii, Grecji, Holandii i Meksyku. Przypomnijmy, iż w meczach z Litwą i Grecją szansę występu na gdańskiej murawie otrzymał również Artur Boruc. Natomiast w pozostałych meczach kadry rozegranych na Stadionie Energa Gdańsk polskiej bramki bronili Łukasz Skorupski – z Czechami, i Tomasz Kuszczak oraz Przemysław Tytoń z Urugwajem.

Mecz_Polska___Niemcy_fot_Bartlomiej_Borowczak
fot. Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Obecnie Wojciech Szczęsny to jedna z kluczowych postaci nie tylko drużyny narodowej, ale i Juventusu Turyn. Jednak zanim trafił do zespołu Starej Damy, swoje pierwsze kroki w juniorskiej piłce stawiał w Agrykoli Warszawa. Następnie znalazł się w juniorskiej drużynie Legii Warszawa, gdzie trafił pod skrzydła Krzysztofa Dowhana, uchodzącego za jednego z najwybitniejszych trenerów bramkarzy w Polsce. Do grona jego wychowanków zaliczają się m.in. Artur Boruc i Łukasz Fabiański. Młody zawodnik szybko stał się wyróżniającą się postacią w juniorskich drużynach stołecznego klubu, gdzie wypatrzyli go skauci Arsenalu. W 2006 roku Wojciech Szczęsny dołączył do młodzieżowych zespołów The Gunners, jako piłkarz, który w przyszłości mógłby zastąpić doświadczonych Jensa Lehmanna i Manuela Almunię.

Jednak zanim Wojciech Szczęsny mógł na dobre zagościć w bramce Kannonierów zdobywał doświadczenie w zespole Brentford. W trakcie wypożyczenia rozegrał dla popularnych Pszczół 28 spotkań. Debiut w barwach Arsenalu przypadł Wojciechowi Szczęsnemu w spotkaniu Pucharu Ligi Angielskiej z West Bromwich Albion. Debiut był tym bardziej okazały, iż polski bramkarz nie wpuścił żadnego gola. Natomiast debiut w Premier League przypadł Wojciechowi Szczęsnemu w arcyprestiżowym pojedynku z Manchesterem United. Łącznie dla Kanonierów polski zawodnik rozegrał 132 mecze.

Od 2015 roku Wojciech Szczęsny występuje na boiskach Serie A. Jego pierwszym klubem była Roma, do której został wypożyczony z Arsenalu. Razem z drużyną ze stolicy Włoch zdobył wicemistrzostwo Italii, łącznie rozegrawszy nad Tybrem 72 spotkania.

Wraz z nastaniem sezonu 2017/18 Polak dołączył do najlepszej włoskiej drużyny – Juventusu Turyn. W debiutanckim sezonie w barwach Starej Damy polski bramkarz pełnił funkcję zmiennika Gianluigiego Buffona. Łącznie w pierwszym sezonie gry w Stolicy Piemontu Wojciech Szczęsny rozegrał 21 spotkań, w których 14 razy nie dał się pokonać piłkarzom rywali. Wraz z odejściem z klubu Buffona, Polak stał się bramkarzem numer 1 Juventusu. Razem ze Starą Damą polski gracz dwukrotnie zdobył mistrzostwo Włoch.

Dotychczas w reprezentacji Wojciech Szczęsny wystąpił w 46 meczach, rywalizując o bluzę z numerem 1 głównie z Łukaszem Fabiańskim. Bramkarz Juventusu wziął udział w Mistrzostwach Europy w 2012 i 2016 roku, oraz w Mundialu w Rosji w 2018 roku.