Zagrali na Stadionie: Sergio Ramos

17.06.2020
Piłkarz, który stał się ikoną i wzorem dla wielu młodych graczy. Pokazał, że będąc obrońcą można stać się nie tylko filarem defensywy, ale również bramkostrzelnym zawodnikiem. Mowa o Sergio Ramosie, który rozegrał trzy mecze fazy grupowej EURO 2012 wraz z reprezentacją Hiszpanii na Stadionie Energa Gdańsk.

Hiszpański piłkarz rozegrał na obiekcie w Letnicy trzy pełne mecze. La Furia Roja jak popularnie zwana jest drużyna z półwyspu iberyjskiego zmierzyła się w Gdańsku z Włochami, Irlandią i Chorwacją.

Mecz_Hiszpania___Wlochy_Bartlomiej_Borowczak
fot. Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Zanim zawodnik Realu Madryt wystąpił na bursztynowej arenie swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał w słonecznej Andaluzji. Legenda Los Blancos urodziła się w Camas, maleńkim miasteczku nad brzegiem rzeki Gwadalkiwir.

Piłkarskiego fachu Sergio Ramos uczył się w stolicy regionu – Sevilli. Młody gracz miał do wyboru dwa kluby Betis i Sevilla FC. Ostatecznie związał się z drugą z tych drużyn. Siedem lat gry w juniorskich zespołach Los Nervioneneses dały młodemu graczowi niezwykły wachlarz umiejętności, który w 2003 roku postanowiła spożytkować druga drużyna Sevilli. Po jednym sezonie gry w rezerwach Ramos uzbierał 26 spotkań i 2 gole. W kolejnej kampanii ligowej dołączył do pierwszej drużyny klubu ze stolicy Andaluzji. Łącznie Hiszpan uzbierał 39 gier i 2 bramki w barwach Sevilli, bardzo szybko znalazł się w zasięgu radaru Realu Madryt.

Mecz_Hiszpania___Wlochy_fot_Bartlomiej_Borowczak
fot. Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Drużyna Królewskich po sezonie 2004/05 przechodziła wietrzenie szatni. Z drużyny odszedł m.in. Walter Samuel. Lukę w obronie postanowiono zapełnić sprowadzając do Madrytu Sergio Ramosa. Hiszpański zawodnik przebojem wdarł się do składu pierwszej drużyny. W debiutanckiej kampanii piłkarz urodzony w Camas rozegrał 46 spotkań i zdobył w nich 6 goli. Rekordowe pod względem występów w Realu były sezony 2011/12 oraz 2013/14 gdzie Ramos rozegrał dla Królewskich po 51 spotkań. Łącznie w barwach klubu z Madrytu wystąpił w 640 spotkaniach, w których pokonał bramkarzy rywala 91 razy.

Imponująco prezentuje się gablota z trofeami, które wywalczył w barwach Los Blancos. W dorobku Sergio Ramosa znajdują się 4 Mistrzostwa Hiszpanii, 4 trofea za wygraną Ligę Mistrzów oraz 2 Puchary Króla, ponadto 3 Superepuchary Europy i 4 Klubowe Mistrzostwa Świata.

Równie efektownie wygląda dorobek hiszpańskiego obrońcy w barwach narodowej reprezentacji. Ramos wystąpił w 170 spotkaniach, w których zdobył 21 bramek. W trakcie kariery w kadrze wychowanek Sevilli zdobył Mistrzostwo Świata w RPA, został również uznanym za najlepiej dryblującego gracza tego turnieju. Ponadto z La Furia Roja sięgnął dwukrotnie po Mistrzostwo Europy w 2008 oraz 2012 roku.