Zagrali na Stadionie: Sami Khedira

22.04.2020
Przypominamy sylwetkę zawodnika, który dwukrotnie miał okazję zagrać na Stadionie Energa Gdańsk. Mowa o Samim Khedirze. Niemiecki piłkarz wystąpił po raz pierwszy na bursztynowej arenie w 2012 roku podczas ćwierćfinału Mistrzostw Europy, w którym nasi zachodni sąsiedzi pokonali Grecję, zaś po raz drugi w barwach Starej Damy w towarzyskim Super Meczu pomiędzy Juventusem a Lechią.

Urodzony w Stuttgarcie piłkarz oba spotkania na Stadionie Energa Gdańsk może uznać za udane. W pierwszym jego reprezentacja pokonała 4:2 Greków, zdobywając tym samym prawo gry w półfinale polsko-ukraińskich Mistrzostw Europy. Khedira walnie przyczynił się do wygranej Niemiec, zdobywając gola w 61 minucie gry. Natomiast w drugim meczu Juventus pokonał Biało-Zielonych, zaś swój wkład w to zwycięstwo miał wspomniany Sami Khedira, który spędził na boisku ponad godzinę.

Pierwsze kroki w juniorskiej piłce reprezentant Niemiec stawiał w drużynie TV Oeffingen z północnych rubieży aglomeracji stuttgrackiej. Dobre występy w zespole z przedmieść sprawiły, że na Khedirę szybko zwrócili uwagę skauci największej drużyny w regionie VfB Stuttgart. W latach 1995-2004 zdobywał szlify w młodzieżowych drużynach VfB, natomiast od 2004-2006 roku występował w drugim zespole VfB Stuttgart.

Talent Samiego Khediry szybko dostrzegł Armin Veh, który dołączył go do pierwszej drużyny VfB. Młody zawodnik zadebiutował 1 października 2006 roku w meczu z Herthą Berlin, zaś pod koniec miesiąca mógł poszczycić się dwiema bramkami w Bundeslidze. Debiutanckie trafienia zaliczył 29 października 2006 roku w spotkaniu z Schalke. Przygoda Khediry ze Stuttgartem trwała 4 lata,  zamykając się w 98 występach, w których zdobył 14 bramek. Przypomnijmy, iż w pierwszym sezonie gry w barwach VfB piłkarz występujący na pozycji pomocnika zdobył Mistrzostwo Niemiec.

Brązowy medal, który wywalczył Sami Khedira wraz z drużyną podczas Mundialu w RPA sprawił, iż zaczęły się nim interesować mocniejsze drużyny, na czele z Realem Madryt, do którego ostatecznie trafił po Mistrzostwach Świata 2010 roku. Łącznie przygoda z madryckim klubem potrwała dla Khediry 5 sezonów, w trakcie, których rozegrał w barwach Królewskich ponad 100 spotkań i dołożył do nich tytuł Mistrza Hiszpanii oraz Puchar Króla i Ligę Mistrzów. Kolejnych wyzwań niemiecki piłkarz poszukiwał w Juventusie Turyn.

W barwach Starej Damy Khedira rozegrał dotychczas 99 spotkań, w których zdobył ponad 20 goli. Od 2015 roku zawodnik sięgnął trzykrotnie po Mistrzostwo Włoch i trzykrotnie po krajowy puchar.

Największe sukcesy święcił jednak z reprezentacją Niemiec, w barwach której sięgnął po wspomniany brązowy medal Mistrzostw Świata w 2010 roku, zaś podczas turnieju w Brazylii w 2014 roku Khedira zdobył tytuł Mistrza Świata. Łącznie w narodowych barwach wystąpił 77 razy, dokładając 7 bramek. Warto przypomnieć, iż dzięki rodzinnym korzeniom Khedira mógłby występować również w reprezentacji Tunezji, bowiem z tego kraju pochodzi jego ojciec.

W rodzinie Khedirów nie tylko Sami jest piłkarzem, również jego brat Rani gra w futbol na poziomie Bundesligi. Młodszy o siedem lat Rani podobnie jak starszy brat, stawiał pierwsze kroki w seniorskiej piłce w barwach VfB Stuttgart, a obecnie broni barw Augsburga.

22 04 fotson