Zagrali na Stadionie: Jasper Cillessen

15.04.2020
Historię Stadionu Energa Gdańsk współtworzą wyjątkowe mecze, które miały miejsce na murawie bursztynowej areny. Przypominamy bohaterów tamtych spotkań, ich sylwetki i losy. Jako pierwszego przedstawiamy Jaspera Cillessena, bramkarza Reprezentacji Holandii, z którą Polska zmierzyła się w Letnicy tuż przed startem Mistrzostw Europy w 2016 roku.

Towarzyska potyczka z Polską była dla Holandii przetarciem przed startującymi we wrześniu eliminacjami do Mistrzostw Świata. Przypomnijmy, iż reprezentacji Oranje, jak popularnie nazywana jest drużyna z kraju tulipanów, nie zakwalifikowała się na EURO we Francji. Tym samym Holandii zabrakło na wielkim turnieju po raz pierwszy od Mistrzostw Świata w 2002 roku.

Jasper Cillessen przyjechał do Gdańska jako pierwszy bramkarz reprezentacji, z ugruntowaną pozycją w drużynie narodowej. Dla kibiców i dziennikarzy nie było zaskoczeniem, iż to brązowy medalista Mistrzostw Świata 2014 rozpoczął mecz w wyjściowym składzie. Jednak pomimo poprawnej gry, holenderski zawodnik nie ustrzegł się błędu, gdy po godzinie gry wyrównującą bramkę dla Biało-Czerwonych zdobył Artur Jędrzejczyk. Ostatecznie to Holandia schodziła z boiska zwycięska pokonując Polskę 1:2. Było to pierwsze zwycięstwo Oranje nad Biało-Czerwonymi po szesnastoletnim okresie przerwy w rywalizacji polsko-holenderskiej.

Gdy obie reprezentacje mierzyły się ze sobą po raz ostatni przed wspomnianą przerwą Jasper Cillessen doskonalił swoje umiejętności w juniorskim zespole De Treffers, skąd trafił do NEC Nijmegen. Sukcesywne przeskakiwanie w hierarchii drużyn młodzieżowych NEC zaowocowało w 2010 roku, kiedy trener Wiljan Vloet postanowił włączyć 21-letniego Cillessena do pierwszej drużyny. Młody zawodnik w debiutanckim sezonie gry w seniorskim futbolu, szturmem zdobył pozycję numer jeden w bramce NEC. Świetna postawa zaowocowała rok później transferem do Ajaxu Amsterdam.

W barwach jednego z najlepszych klubów Holandii Jasper Cillesen sięgnął po swój pierwszy tytuł – mistrzostwo kraju w 2012 roku. To osiągnięcie powtórzył również w 2013 i 2014 roku. Natomiast w 2015 i 2016 roku młody zawodnik został wybrany piłkarzem sezonu Ajaxu Amsterdam. Świetna gra nie uszła również uwadze ówczesnego selekcjonera Oranje Luisa van Gaal’a, który w 2013 roku po raz pierwszy powołał do kadry Cillessena. Bramkarz Ajaxu zadebiutował w narodowych barwach, w towarzyskim spotkaniu z Indonezją. Największym sukcesem Jaspera Cillessena w reprezentacji był brązowy medal na Mistrzostwach Świata w 2014 roku.

Po okresie sukcesów w Holandii przyszedł czas na transfer do Barcelony. Jednak w barwach Dumy Katalonii utalentowany bramkarz był jedynie zmiennikiem Marca Andre ter Stegena i rozgrywał mecze głównie w Pucharze Króla, sporadycznie zastępując niemieckiego zawodnika w meczach Ligi Mistrzów i La Liga. Rzadką grę holenderskiemu bramkarzowi osłodziły dwa tytuły Mistrza Hiszpanii. Obecnie zaś Jasper Cillessen wraca do regularnych występów w drużynie Valencii.

Mecz Polska Holandia