Zagrali na Stadionie: Christian Eriksen

06.05.2020
Wśród tuz światowego futbolu, które wystąpiły na Stadionie Energa Gdańsk warto wspomnieć o jednym nazwisku. Mowa o Christianie Eriksenie, największej gwieździe duńskiego futbolu minionej dekady. Utalentowany pomocnik zagrał na bursztynowej arenie w sierpniu 2013 roku podczas towarzyskiego meczu Polska – Dania.

Spotkanie od początku nie ułożyło się po myśli Duńczyków. Piłkarze z ojczyzny Hamleta od 4 minuty przegrywali po trafieniu Mateusza Klicha. Jednak w 18. minucie do wyrównania doprowadził wspomniany Christian Eriksen, popisując się perfekcyjnym strzałem z rzutu wolnego. Do przerwy Dania schodziła z golem przewagi, po trafieniu Martina Braithwite. Lecz druga odsłona meczu należała wyłącznie do polskich graczy. Wyrównał w 59. minucie Waldemar Sobota, natomiast kilkadziesiąt sekund później gola na wagę zwycięstwa zdobył Piotr Zieliński. Tym samym Polska odniosła pierwszą wygraną nad Danią od 1977 roku, zaś Christianowi Eirksenowi pozostała na pocieszenie bramka, jedna z 31 które zdobył w narodowych barwach.

Pierwsze kroki z piłką przy nodze duński pomocnik postawił mając zaledwie 3 lata. Wtedy to poprzez zabawę z piłką szlifował swój talent w dziecięcej drużynie Middlefart. Podczas 12 lat występów w tym klubie Eriksen zdążył sobie wyrobić opinię jednego z najzdolniejszych graczy młodego pokolenia, a klubowi skauci szybko zaczęli wieszczyć mu niezwykłą karierę. Nic dziwnego, że w 2005 roku sięgnęła po niego jedna z najlepszych akademii w Danii – Odense. Jednak nigdy nie dane mu było zadebiutować w seniorskiej drużynie Odense, bowiem w 2009 roku trafił do słynącego z doskonałej pracy z młodzieżą Ajaxu Amsterdam. Tym samym Christian Eriksen w swojej dotychczasowej karierze ani razu nie zagrał w duńskiej ekstraklasie.

Po zaledwie roku spędzonym w młodzieżowym zespole Ajaxu trener Martin Jol dołączył utalentowanego Duńczyka do pierwszego składu.  Dopiero po przejęciu drużyny przez Franka de Boera gwiazda Eriksena rozbłysła pełnym blaskiem. W trakcie kadencji de Boera urodzony Middlefart pomocnik sięgnął trzykrotnie po Mistrzostwo Holandii. Nic dziwnego, iż zaczęły interesować się nim mocniejsze drużyny. Latem 2013 roku dołączył do Tottenhamu Hotspur.

W barwach londyńskich Kogutów Christian Eriksen zbierał świetne indywidualne recenzje, stale znajdując się w orbicie zainteresowań mocniejszych klubów. Jednak drużynowo nie udało mu się sięgnąć z Tottenhamem po żadne trofeum. Najważniejszym momentem w jego karierze, w barwach Spurs był występ w przegranym finale Ligi Mistrzów przeciwko Liverpoolowi. Po blisko 7 latach występów w Londynie duński pomocnik powędrował na południe i zasilił Inter Mediolan, w którym do czasu zastopowania rozgrywek wystąpił w 6 meczach.

W narodowych barwach Christian Eriksen rozegrał dotychczas 91 spotkań, w których strzelił 31 bramek. Z reprezentacją Danii wystąpił na EURO 2012, oraz podczas Mundialu w Rosji w 2018 roku, gdzie Duńczycy dotarli do 1/8 finału przegrywając z późniejszymi wicemistrzami świata – Chorwatami, po konkursie rzutów karnych.

Mecz_Polska___Dania_33926_800px