Wystawa CAFE "Pełen dostęp, Pełen Football"

01.10.2013
Wystawa CAFE "Pełen dostęp, Pełen Football"

PGE ARENA współpracuje ściśle z organizacją CAFE, Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie. Efektem tej współpracy jest m.in. funkcjonująca od dwóch ostatnich meczów na gdańskim stadionie audiodeskrypcja, nadawana za pomocą sprzętu podarowanego PGE ARENIE przez CAFE, a od 1 października również wystawa „Pełen Dostęp, Pełen Football”.

Audiodeskrypcja to komentarz sportowy podawany przez spikerów pracujących na meczu i dostępny na specjalnie przyznawanej przez UKE częstotliwości radiowej (na najbliższe mecze jest to częstotliwość 91,5 FM), a skierowany do osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki audiodeskrypcji głosem spikerów malują sobie one obraz tego, co dzieje się na boisku i całym stadionie. Dotąd system ten działał w Gdańsku tylko na meczach Euro 2012, teraz dostępny będzie na PGE ARENIE na każdej imprezie masowej.

Z 66. miejscami na trybunach dla osób na wózkach inwalidzkich, z osobnymi parkingami dla osób niepełnosprawnych, dedykowanymi stewardami do ich pomocy na meczu, podjazdami do każdej z promenad, windami dla osób niepełnosprawnych itd. PGE ARENA, jak większość nowoczesnych obiektów sportowych, była od samego początku miejscem dostępnym dla osób niepełnosprawnych, z audiodeskrypcją jest dostępna jeszcze pełniej.

O tym, jak stadiony przystosowywane są do tego, by radość z organizowanych na nich imprez czerpać mógł każdy, mówi właśnie wystawa „Pełen Dostęp, Pełen Football”. Joyce Cook, Dyrektor Zarządzająca CAFE, powiedziała: „Jesteśmy zaszczyceni, że wystawa CAFE „Pełen Dostęp, Pełen Football” zagości na polskich stadionach i będzie promować dostęp i ideę włączania. Naszym głównym celem jest zapewnienie jak największej ilości niepełnosprawnych kibiców możliwości czerpania radości z uczestniczenia w meczach na żywo, wspólnie z innymi kibicami. Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tej wystawy; z pomocą futbolu i jego kibiców, razem możemy podnieść jakość życia wielu osób niepełnosprawnych na terenie Europy.”

Wystawa jest wystawą mobilną, przed Gdańskiem oglądać można ją było na płocie Stadionu Narodowego. Na PGE ARENIE ustawiona została w strefie Mixed Zone, czyli tej, która służy piłkarzom w czasie meczów, a każdego dnia jest główną trasą wszystkich wycieczek odwiedzających bursztynowy stadion. Wystawę zwiedzać można będzie przez najbliższe dwa miesiące.