Wizyta akustyka Stadionu Energa Gdańsk na Stadionie Tottenhamu

10.12.2019
Arkadiusz Szymański, sprawujący opiekę nad obszarem teletechnicznym Stadionu Energa Gdańsk, został zaproszony do udziału w wizycie studyjnej na nowym obiekcie Tottenhamu Hostpur. Zapytaliśmy go o wrażenia i doświadczenia wyniesione z pobytu w Londynie.

Jaką funkcję pełnisz na co dzień na Stadionie, za jakie obszary odpowiadasz?

Najprościej rzecz ujmując odpowiadam za wszystko (śmiech). Mówiąc poważnie za całość infrastruktury teletechnicznej, tj. nagłośnienie, ekrany ledowe i ciekłokrystaliczne, oświetlenie specjalne czy systemy bezpieczeństwa.

Czym różnią się Twoje obowiązki podczas dnia meczowego od tych gdy Stadion pracuje w trybie dziennym?

Na co dzień skupiamy się na kondycji technicznej obiektu. Zagadnień z tym związanych jest bardzo dużo. Musimy dbać między innymi o telebimy: konserwować i monitorować ich stan, tak, aby w dniu meczowym lub podczas innej imprezy masowej funkcjonowały prawidłowo.

Jako jedyny realizator z Polski mogłeś przyjrzeć się rozwiązaniom teletchnicznym na nowym obiekcie Tottenhamu Hotspur. Jakie warunki należało spełnić, żeby otrzymać taką możliwość?

Skontaktowało się ze mną ESS Audio - polski przedstawiciel Harman International. Jest to globalne konsorcjum, które zajmuje się dostarczaniem i instalacją rozwiązań audiowizualnych na obiektach sportowych (w tym również na Tottenham w Londynie). Do tej pory jestem pierwszą i jedyną osobą zajmującą się obsługą polskich stadionów, którą zaproszono na takie wydarzenie.

Jakimi zagadnieniami zajmowałeś się podczas wizyty na White Hart Lane? (Stadion Tottenhamu Hotspur, przyp. red)

W trakcie wizytacji braliśmy udział w spotkaniach pokazowych przeznaczonych dla ścisłej grupy branżowej, podczas których omawiane były poszczególne etapy budowy obiektu. Uczestniczyliśmy także w prezentacji możliwości stadionowych, obrazującej jak w praktyce zrealizowano omawiane wcześniej zagadnienia. Na koniec zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie. Choć z opowieści może wydawać się, że wizyta była krótka, to w rzeczywistości spędziliśmy tam prawie cały dzień.

Porozmawiajmy o Twoich wrażeniach po wizycie. Czy możemy porównać Stadion Energa Gdańsk z obiektem w Londynie?

Stadion Tottenhamu zrobił na mnie ogromne wrażenie. W procesie projektowania tego obiektu brały udział wszystkie zainteresowane podmioty, co pozwoliło na wypracowanie optymalnych rozwiązań m.in. akustycznych. Architektura stadionu potęguje brzmienie, a zastosowane rozwiązania pozwalają precyzyjnie zarządzać dźwiękiem. Jednakże, jeśli chodzi o użyty sprzęt i aspekt techniczny, to są to instalacje dobrze mi znane. Nie widzę dużej różnicy technologicznej między obiektami. Tym bardziej, że Stadion Energa Gdańsk jest żywym organizmem i wciąż zwiększamy jego możliwości.

Jakie jest największe wyzwanie przed którym stajesz podczas widowiska sportowego czy artystycznego?

Największe wyzwanie zawsze stanowi czas. Pracujemy nad wydarzeniem, które odbywa się na żywo. W pierwszej kolejności musimy mieć pewność, że wszystko działa jak należy i jesteśmy gotowi do przeprowadzenia imprezy. Następnie trzeba czuwać nad tym, żeby treści przygotowane do emisji były gotowe na czas. Jakiekolwiek przesunięcia są niedopuszczalne - w przeciwieństwie do telewizji nie możemy puścić np. alternatywnego bloku reklamowego. Jeśli cokolwiek nie idzie zgodnie z planem, wtedy trzeba zastosować znaną już tylko nam ‘za kulisami’ sztukę improwizacji.

Dziękuje za rozmowę.

Fot_Arkadiusz_Szymański