Piłka w grze przez cały rok – podsumowanie wydarzeń futbolowych na Stadionie Energa Gdańsk

23.12.2019
Rok 2019 wchodzi na ostatnią prostą. Jest to zatem dobry moment na przypomnienie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich 365 dniach na obiekcie w Letnicy. Przeżyjmy jeszcze raz moc futbolowych emocji.

Miniony rok upływał nie tylko pod znakiem wydarzeń na boisku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Stadion Energa Gdańsk gościł przedstawicieli UEFA oraz PZPN, z którymi podczas specjalnych spotkań roboczych omawiane były postępy w pracach przygotowujących obiekt do finału Ligi Europy UEFA. Wśród tematów, które znalazły się w agendzie wizyt były kwestie dotyczące aspektów bezpieczeństwa, przekazu telewizyjnego, czy dostępności obiektu dla osób niepełnosprawnych. UEFA pozytywnie oceniła realizację zadań i tempo prac jakie mają miejsce na bursztynowej arenie w związku z finałem Ligi Europy. Przypomnijmy, iż mecz finałowy odbędzie się 27 maja 2020 roku, pierwszy gwizdek zabrzmi punktualnie o godz. 21.00.

Atmosferę święta europejskiej piłki kibice mieli okazję poczuć już 25 lipca. Wtedy to Lechia podjęła Brondby IF w meczu II rundy eliminacji Ligi Europy. Było to historyczne spotkanie, bowiem po raz pierwszy Stadion Energa Gdańsk gościł klubowych rozgrywek odbywających się pod egidą UEFA. Kibice, którzy stawili się w tamto czwartkowe popołudnie zobaczyli wyjątkowe widowisko zakończone wygraną Lechii 2:1. Był to jednocześnie pierwszy mecz europejskich rozgrywek, mający miejsce w Gdańsku od legendarnego starcia Biało-Zielonych z Juventusem Turyn we wrześniu 1983 roku w ramach Pucharu Zdobywców Pucharów.

W trwającym roku na Stadionie Energa Gdańsk zostało rozegranych 22 spotkań o stawkę, 20 w ramach Ekstraklasy, 1 spotkanie Pucharu Polski i 1 mecz kwalifikacji do Ligi Europy. Gdańscy piłkarze odnieśli na obiekcie w Letnicy 11 zwycięstw, 6 remisów i 5 porażki. Lechia we wszystkich rozgrywkach w 2019 roku zdobyła na bursztynowej arenie 29 goli, tracąc 22 bramek. W siedmiu spotkaniach bramkarze Biało-Zielonych nie dali się pokonać piłkarzom rywali. Najwyższą wygraną jaką odnieśli podopieczni Piotra Stokowca na Stadionie Energa Gdańsk była wygrana z ŁKS Łódź 3:1. Na listę strzelców w tamtym meczu dwukrotnie wpisał się Flavio Paixao, a jedno trafienie dołożył Lukas Haraslin.

Tutaj kibicuję