Stadion okiem kamery

08.05.2020
X i XI muza, czyli film i telewizja wielokrotnie gościły za bursztynową fasadą gdańskiego stadionu. Obiekt w Letnicy często stawał się miejscem realizacji polskich i zagranicznych produkcji. Przypominamy najciekawsze z nich.

Nie tylko polscy filmowcy doceniają walory Stadionu Energa Gdańsk. Oczarowani bursztynową areną zostali także przedstawiciele Bollywood. W 2017 roku gdański obiekt gościł ekipę filmową z Indii, która realizowała film #Vijay 61, opowiadający historię lekarza, który postanowił poświęcić się pomocy najuboższym. Przestrzenie areny w Letnicy pozawalały na realizację monumentalnych ujęć, w tym znanych z Bollywood sekwencji taneczny z dużą liczbą wykonawców. Natomiast miłośnicy komedii romantycznych mogli zobaczyć Stadion Energa Gdańsk w filmie Miłość jest wszystkim.

Plan_filmowy.JPG

Nie tylko filmy, ale również seriale gościły na Stadionie Energa Gdańsk. Jednym z nich była popularna produkcja telewizji TVN „Prawo Agaty”. Gdański stadion posłużył jako miejsce treningu drużyny piłkarskiej, w której występował syn jednego z głównych bohaterów serialu. Oprócz trybun, także inne przestrzenie służyły ekipom serialowym. W listopadzie ubiegłego roku FUN ARENA zmieniła się w plener dla niemieckiego serialu. Jego akcja rozgrywała się w niedalekiej przyszłości, natomiast na FUN ARENIE nakręcono sceny wyścigu na gokartach. Stadion Energa Gdańsk pojawia się również w rozgrywającym się nad Motławą serialu „Motyw”.

Plan_filmowy_fot8.JPG

Bursztynowa arena to również symbol nowoczesności i zmieniającego się oblicza Gdańska. Obiekt w Letnicy posłużył także w czołówce Wiadomości TVP, gdzie znalazł się obok innych charakterystycznych budowli polskich miast, jak Kościół Mariacki i Rynek w Krakowie, czy warszawski Pałac Kultury i Zamek Królewski. Stadion Energa Gdańsk pojawił się również w serwisie Panoramy TVP Gdańsk.

Oprócz serwisów informacyjnych arena w Letnicy stała się lokacją dla programów popularnonaukowych takich jak Sonda 2 i Galilleo. Ponadto stacja Discovery kręciła swoje audycje na gdańskim stadionie. Natomiast miłośnicy motoryzacji mogą kojarzyć bursztynowy obiekt nie tylko ze względu na zloty samochodów, ale również dzięki programowi Automaniak, który gościł na Stadionie Energa Gdańsk.

Plan_filmowy_fot4.JPG

Uroki gdańskiego obiektu znają również smakosze dań z foodtrucków, które regularnie goszczą w Letnicy przy okazji wydarzenia Jemy na Stadionie. Ale także programy kulinarne chętnie odwiedzają bursztynową arenę – Ugotowani, czy Kuchenne Rewolucje to formaty, których poszczególne odcinki zostały zrealizowane na gdańskim stadionie.

Arena w Letnicy znalazła się również w reklamach. Wizerunek obiektu znalazł się w spocie promocyjnym  Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Ponadto stadion posłużył jako lokacja dla komercyjnych spotów Banku BZ WBK, a także Coca-Coli i Grupy Lotos.

Oprócz koncertów światowych gwiazd, takich jak Bon Jovi, Guns’n’Roses czy Justin Timberlake, a także mniejszych występów lokalnych gwiazd podczas AMBER FEST, czy festynów z okazji Dnia Dziecka Stadion Energa Gdańsk stał się miejscem, w którym polskie gwiazdy kręciły swoje teledyski. Wideoklipy na bursztynowej arenie nagrali Dawid Kwiatkowski, Lipali czy Piersi.

Plan_filmowy_fot6.JPG

Na stadionie w Letnicy gościły również programy piłkarskie, na czele z najpopularniejszym magazynem publicystycznym o polskiej ekstraklasie. Pod koniec 2018 roku Stadion Energa Gdańsk przy okazji meczu Lechia Gdańsk – Legia Warszawa stał się miejscem, z którego na żywo został zrealizowany magazyn telewizji Canal+ Liga+Extra. Oprócz tego na stadionie realizowane są studia przedmeczowe przy okazji spotkań reprezentacji Polski, czy wybranych spotkań ligowych.