Rok audiodeskrypcji na PGE ARENA!

23.09.2014
Ponad rok temu - 21 wrześniu 2013 r. na PGE ARENA wprowadzono na stałe audiodeksrypcję – komentarz wydarzeń skierowany głównie do osób niedowidzących i niewidomych.

Już ponad rok temu, bo 21 wrześniu 2013 r. na PGE ARENA wprowadzono na stałe audiodeksrypcję – specyficzny opis/komentarz wydarzeń skierowany głównie do osób niedowidzących i niewidomych. Pozwala on osobom z tego rodzaju dysfunkcją w pełni cieszyć się emocjami jakie gwarantują wydarzenia organizowane na stadionie. Audiodeskrypcja różni się od zwykłego komentarza sportowego szczegółowym opisem między innymi lokalizacji piłkarzy, akcji i biorących w niej udział zawodników czy też opisywaniem tego co dzieje się na trybunach.

Pierwszy raz komentarz audiodeskryberów słyszalny był na PGE ARENA na meczu 8.kolejki Ekstraklasy sezonu 2013/2014, kiedy Lechia Gdańsk zagrała z Zawiszą Bydgoszcz. Wówczas prowadzili go w Gdańsku dziennikarze z Fundacji „Katarynka”: Michał Waszkiewicz i Przemysław Pozowski.

Ich komentarza słuchali również uczestnicy szkolenia z audiodeskrypcji, grupa wybranych osób, związanych również z gdańskim środowiskiem dziennikarskim, którzy w dniach 21-22.09 przeszli szkolenie uzyskując certyfikaty uprawniające ich do samodzielnego  prowadzenia audiodeskrypcji.

Od tego momentu ten rodzaj komentarza prowadzony jest na PGE ARENIE przez stałych komentatorów pracujących w parach na każdym meczu, z grupy następujących osób: Paweł Plecha, Hubert Grzegorczyk, Paweł Smoliński, Krzysztof Szczypior i Magdalena Kupska.

Audiodeskrypcja została wprowadzona na PGE ARENIE dzięki dobrej współpracy stadionu i Organizacji CAFE. Zanim zaczęła być stałym elementem sportowych imprez masowych w Gdańsku, możliwa była do odbioru tylko na meczach Euro2012.

Po roku od jej działania na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, audiodeskrypcja zadomowiła się na dobre na PGE ARENIE, dzięki darowi, jaki CAFE ofiarowało gdańskiemu stadionowi. W połowie września stadion otrzymał specjalny sprzęt, ten sam, który CAFE otrzymało wcześniej od UEFA, a który pracował w czasie meczów na Stadionie Narodowym podczas Euro2012. CAFE przekazało go PGE ARENIE za dotychczasowe bardzo dobre realizowanie idei organizacji „Pełen Dostęp. Pełen Football” Oficjalne przekazanie sprzętu nastąpiło w dniu 19 września podczas wydarzenia zorganizowananego wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Niepełnosprawnych im. Dawida Zapisek pn. „PGE ARENA bliska wszystkim dzieciom”.

Od początku funkcjonowania AD na PGE ARENIE działa ona na każdym meczu ligowym Lechii Gdańsk, podczas spotkania reprezentacji Polski z Litwą 6.06.2014 oraz w czasie towarzyskiego spotkania Lechii Gdańsk z Metalistem Charków w październiku 2013 roku. Razem daje nam to liczbę 20 meczów.

Zachęcamy do słuchania tego specyficznego komentarza na każdym meczu Lechii Gdańsk – wystarczy radio np. w telefonie komórkowym ustawić na częstotliwość 91,5 FM.

Informacje o pierwszym meczu z adudiodeskrypcją na PGE ARENIE tutaj.
Informacje o przekazaniu sprzętu do audiodeskprycji na PGE ARENIE tutaj.