Relacja Amber Fest 2019

09.09.2019
W sobotę, 7 września, na Stadionie Energa Gdańsk odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Pomorskiego Święta Piwa. Amber Fest to jeden z największych festiwali piwnych w całej Polsce, a przy tym wymarzone wydarzenie dla miłośników dobrej kuchni i muzyki. Przez cały dzień mogliśmy słuchać wyjątkowych koncertów, próbować regionalnych smaków oraz piwa w tradycyjnych, jak i zupełnie nowatorskich odsłonach.

Amber Fest jest jednym z najważniejszych wydarzeń w trójmiejskim kalendarzu imprez, dostrzeganym również na arenie ogólnopolskiej. Impreza cieszy się ogromną popularnością już od pierwszej edycji.

- Naszym celem jest ciągły rozwój wydarzenia, przez co jubileuszowa edycja festiwalu to duże wyzwanie dla organizatorów. Skala przedsięwzięcia niesie za sobą odpowiedzialność, ale też ogromną satysfakcję. Tym bardziej, że Amber Fest to nieodłączny element lata w Gdańsku - mówi Judyta Michlińska, dyrektor komunikacji i CSR Arena Gdańsk Operator. - Zależy nam nie tylko na urozmaiceniu programu, ale także wyznaczaniu nowych trendów rozrywki. Przy tak dużym evencie nie ma miejsca na improwizację. Jedynym wyjątkiem, na który zawsze chętnie przystaniemy, jest występ Wojtka Tremiszewskiego.

Jednym z najważniejszych punktów imprezy było uroczyste odszpuntowanie beczki, stanowiące jednak zaledwie wstęp do pełnego wachlarza chmielnych doznań - Browar Amber w tym roku zaprezentował aż 11 stylów piwnych. Wśród nich nie zabrakło zapowiadanej premiery nowego stylu z serii Po Godzinach: pysznego Summer End Ale, piwa górnej fermentacji, leżakowane z całymi owocami żurawiny i jarzębiny. W świat piwa oraz piwnych mitów uczestników wprowadził autor bloga Małe Piwko, Bartosz Nowak. Pierwszą część wydarzenia poprowadził Michał Turek natomiast od godz. 16:00 ster przejął Wojtek Tremiszewski - aktor, reżyser, scenarzysta oraz członek kabaretu Limo. Co więcej, w tym roku wzbogacił  program artystyczny AMBER FEST autorskim występem.

Tradycyjnie odbył się  jarmark produktów regionalnych, na którym lokalni producenci żywności zaprezentowali dania i smaki charakterystyczne dla Pomorza. Na uczestników czekały m.in. oryginalne sery, mięsa, pieczywa, przetwory i miody oraz bardziej niecodzienne specjały, takie jak kandyzowane igły sosnowe. Gamę kulinarnych wrażeń dopełniły restauracje na kółkach, które czekały na głodnych gości w ramach towarzyszącego imprezie zlotu foodtrucków. Do wyboru były m.in. kultowe już frytki belgijskie, włoska pizza oraz potrawy kuchni indyjskiej, tajskiej i słowackiej. Turek Pomoże od kuchni oraz Fundacja Plaster przeprowadzili pokaz gotowania na żywo – na oczach gości przyrządzili pierogi w piwie jasnym i ciemnym. .

Nieodłącznym elementem Amber Fest pozostaje muzyka - podczas jubileuszowej edycji festiwalu dla gości zagrały aż cztery zespoły, reprezentujące różne style muzyczne. Na scenie pod Stadionem Energa Gdańsk mogliśmy posłuchać Sunny Money, Mad in Poland, Dawid Albaaj z zespołem oraz Etna Kontrabane. Koncerty rozbrzmiewały od godz. 16:30, a od 22:30 do północy uczestnicy mogli się bawić przy najsłynniejszych tanecznych utworach, wybranych przez DJ-a.. 

Nie zabrakło również strefy dla dzieci, w której najmłodsi mogli bawić się na ulubionych dmuchańcach czy wziąć udział w zaaranżowanych przez organizatorów animacjach i konkursach.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego, a jego partnerami  zostali: Samorząd Województwa Pomorskiego, Port Service i Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego.