Ponad 240 tys. osób na Stadionie Energa Gdańsk latem!

09.11.2016
Rekordowa frekwencja na bursztynowym stadionie

Za nami lato, czas koncertów, spotkań i wystaw. Miesiące wakacyjne to okres największej liczby wydarzeń plenerowych w całej Polsce. W Gdańsku jednym z głównych punktów spotkań od 5 lat jest Stadion Energa Gdańsk, a miniony sezon letni był rekordowy pod względem zarówno liczby eventów, jak i liczby uczestników. W okresie od końca maja do połowy września Stadion Energa Gdańsk odwiedziło ponad 240 000 osób.

W minionym sezonie wydarzenia na Stadionie Energa Gdańsk nie raz przyciągnęły kilkudziesięciotysięczną publikę. Były to zarówno mecze piłkarskie organizowane na płycie boiska, jak i festyny, koncerty, mające miejsce na terenie otaczającym bursztynowy obiekt. Wydarzenia dla dzieci i dorosłych, dla fanów sportu (nie tylko piłki nożnej), miłośników muzyki, fajerwerków, a nawet smakoszy!

Najliczniej gdańszczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości stawili się na festynie „Gdańsk Dzieciom” organizowanym już po raz 3 z okazji Dnia Dziecka. Prawie 45 000 osób bawiło się tego dnia przy Stadionie Energa Gdańsk, dzieci mogły wziąć udział w konkursach, grach miejskich, pokazach najrozmaitszych drużyn sportowych (nie tylko tak znanych jak siatkówka czy piłka nożna ale też lacrosse, ultimate frisbee czy rugby), a nawet poznać działanie służb miejskich i posłuchać koncertu finalistki programu „Mam talent!” Natalii Capelik-Muianga.

Rekord frekwencji na meczu piłki nożnej podczas tego sezonu na Stadionie Energa Gdańsk padł w tym sezonie podczas towarzyskiego spotkania Polska – Holandia, gdy przybyło 40 392 kibiców. Warto zaznaczyć, że we wrześniu padł również rekord tego sezonu Ekstraklasy pierwszej części sezonu – na mecz Lechia Gdańsk – Lech Poznań przybyło ponad 26 000 kibiców.

Rekordowa pod względem frekwencji okazała się również druga edycja Amber Fest. Na wrześniowe Pomorskie Święto Piwa przy Stadionie Energa przybyło około 27 000 biesiadników, którzy przez cały dzień kosztowali produktów regionalnych i lokalnego piwa z Browaru Amber, brali udział w pokazach gotowania na żywo, warzenia piwa oraz odszpuntowania beczki, a biesiadowanie trwało do późnych godzin nocnych.

W połowie lipca na Stadion Energa Gdańsk zawitali światowej sławy DJ-e, m.in. Avicii, Tom Swoon, Modestep czy Felix Jaehn, którzy w ramach Music Power Explosion dali prawie 8-godzinny pokaz swoich umiejętności połączony z niesamowitymi wizualizacjami i laserami. Koncert ten zgromadził ponad 24 000 fanów muzyki klubowej. 15 000 miłośników fajerwerków, muzyki i akrobacji motocyklowych zgromadziły natomiast Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne, które w połowie sierpnia rozświetliły niebo nad Gdańskiem.

Podsumowując sezon, nie można jednak pominąć również mniejszych wydarzeń, które w minionym czasie odbyły się na Stadionie Energa Gdańsk. W tym roku po raz kolejny odbył się Mecz Charytatywny. Edycja ta okazała się rekordowa zarówno pod względem zebranych środków dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, jak i frekwencji – zmagania dziennikarzy TVP i gwiazd z Trójmiasta obserwowało 4 500 kibiców. Podobna grupa osób wspólnie świętowała rocznicę Cudu nad Wisłą podczas festiwalu Energia Wolności, w którym zagrali wyłącznie Polscy artyści.

Na Stadionie Energa Gdańsk szczególne miejsce zajmują wydarzenia związane z promocją rolkarstwa – Nightskating Trójmiasto, czyli nocny przejazd rolkarzy przez Gdańsk, który przez dwie edycje przyciągnął około 1000 miłośników wrotkarstwa, oraz Wiosenny Gdański Półmaraton Wrotkarski, w którym wystartowało 170 uczestników. Około 5 000 miłośników motoryzacji podziwiało samochody klasyczne podczas wiosennego otwarcia sezonu, 700 fanów piłki nożnej miało okazję spotkać na Stadionie Energa Gdańsk Jerzego Dudka, a 30 smakoszy spotkało się na obrzeżach murawy podczas niecodziennej kolacji.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się oferta FUN ARENY, centrum rekreacyjno-sportowego działającego od 2014 roku na Stadionie Energa Gdańsk. W okresie od czerwca do końca sierpnia bieżącego roku ze stałej oferty FUN ARENY skorzystało prawie 80 000 osób. Z tego 42 000 odwiedziło atrakcje takie jak gokarty, tyrolka, tor parkour i park trampolin, a ponad 35 500 chętnych zwiedziło bursztynowy obiekt od środka w ramach wycieczki z przewodnikiem.

Stadion Energa Gdańsk stał się stałym punktem spotkań dla gdańszczan i jedną z głównych atrakcji turystycznych na mapie Trójmiasta. Bogactwo wydarzeń i ich różnorodna tematyka sprawia, że bursztynowy obiekt w minionym sezonie był miejscem dla każdego. Każdy nie ważne mały czy duży, fan sportu czy motoryzacji, mógł znaleźć tu coś dla siebie.