Piłkarze z Kraju Kawy na Stadionie Energa Gdańsk

30.09.2019
Wczoraj obchodziliśmy święto kawy, a dzisiaj celebrujemy dzień chłopaka. Czy można połączyć jedno z drugim? Otóż można. Jak powszechnie wiadomo Brazylia zwana jest Krajem Kawy, zaś tamtejsze chłopaki uchodzą za najlepszych piłkarzy. Zatem z okazji wczorajszego święta przypominamy sylwetki brazylijskich zawodników, którzy mieli okazję zagrać na Stadionie Energa Gdańsk.

Deleu, a właściwie Luis Carlos Santos to najsłynniejszy Brazylijczyk, który bronił barw Lechii Gdańsk. Urodzony w Penedo nad rzeką Świętego Franciszka piłkarz swoje pierwsze kroki w karierze stawiał w SC Penedense. Pięć lat po debiucie w seniorskiej piłce młody zawodnik trafił do Europy, a jego pierwszym klubem poza ojczyzną była gdańska drużyna. W Biało-Zielonych barwach rozegrał 98 spotkań, a kibice zapamiętali go jako jednego z najlepszych obrońców w historii klub z Gdańska. Sympatyków Lechii ujął także serdecznością i bezpośredniością poza boiskiem. Jego przygoda z Lechią zakończyła się w 2014 roku. Następnie urodzony w Kraju Kawy piłkarz występował w Cracovii, a także Chojniczance i Bytovii.

Norberto Murara, zwany Neto to kolejny zawodnik z Brazylii, który miał okazję wystąpić na stadionie w Letnicy. W 2015 roku na Stadionie Energa Gdańsk odbył się Super Mecz pomiędzy Lechią a Juventusem. W składzie Starej Damy znalazł się wspomniany Neto. Choć w pierwszej połowie kibice mogli oglądać legendarnego Gianluigiego Buffona, to w drugiej odsłonie meczu trener Massimiliano Allegri dał szansę gry  Neto. Brazylijski zawodnik nie będzie jednak miło wspominał spotkania przeciwko Lechii, bowiem pod koniec podstawowego czasu gry pokonał go Adam Buksa. Warto wspomnieć o ciekawym CV bramkarza z Kraju Kawy, który w swojej karierze występował w takich klubach jak Fiorentina, wspomniany Juventus, Valencia, a od tego roku doświadczony gracz jest zmiennikiem Marca Andre ter Stegena w Barcelonie.

Na koniec zostawiamy wisienkę na torcie. Czy pamiętają Państwo gdzie zadebiutował w barwach Barcelony Neymar? Na Stadionie Energa Gdańsk. W 2013 roku Lechia premierowo zagrała w towarzyskim Super Meczu. Pierwszym rywalem gdańskiego klubu w tym pojedynku była Duma Katalonii. Kibice na obiekcie w Letnicy od pierwszej minuty mogli zobaczyć takie gwiazdy jak Lionel Messi, czy Alexis Sanchez. Jednak miłośnicy obu klubów najbardziej oczekiwali tego zawodnika, który spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych – Neymara. Mecz w Gdańsku miał być jego debiutem w barwach Blaugrany. To na co wszyscy czekali wydarzyło się w 79 minucie meczu, przy wyniku remisowym 2:2, w miejsce Alexisa Sancheza na placu gry zameldował się Neymar. Tym samym swoje pierwsze spotkanie w barwach Dumy Katalonii słynny Brazylijczyk rozegrał na Stadionie Energa Gdańsk.