POLSAT PLUS ARENA GDAŃSK WPROWADZIŁA EKOKUBKI WIELORAZOWE!

21.10.2021

POLSAT PLUS ARENA GDAŃSK WPROWADZIŁA EKOKUBKI WIELORAZOWE!

 

23.10.21 roku na meczu z Górnikiem Zabrze zadebiutował w naszym obiekcie system kaucjonowanego ekokubka wielorazowego. Oznacza to, że wszelkie napoje spożywane są wyłącznie z kaucjonowanych kwotą 10 zł ekokubków wielorazowych.

 

Polsat Plus Arena Gdańsk jest pierwszym obiektem w Polsce, który całkowicie zrezygnował z jakichkolwiek kubków jednorazowych (dotychczasowe implementacje w Polsce dotyczyły bowiem wyłącznie ekokubków na piwo). Dzięki temu radykalnie obniżamy emisję plastikowych odpadów oraz koszty gospodarki odpadami. Przede wszystkim jednak chronimy naszą planetę! Korzystając z okazji, zwracamy się z apelem, aby wszyscy odwiedzający Polsat Plus Arenę Gdańsk podeszli do wdrożenia systemu naczyń kaucjonowanych z odpowiednim zrozumieniem.

 

W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi tego rozwiązania, publikujemy niniejszym listę najczęściej zadawanych pytań, której celem jest przybliżenie tematu wszystkim zainteresowanym.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

 1. Jak będzie działał system kaucjonowania ekokubka?
 1. Jaka będzie wysokości kaucji za kubek?

 

    A. Przy zakupie piwa płacimy również kaucję za ekokubek (10 zł),

    B. Kupując kolejny napój, otrzymujemy go w czystym kubku (oddajemy użyty ekokubek),

    C. Po wypiciu napoju możemy:

 • zwrócić ekokubek odzyskując kaucję (jeśli jest nieuszkodzony) albo
 • zatrzymać ekokubek na pamiątkę.

 

 1. Do czego służy haczyk na ekokubku?

Haczyk służy do zawieszenia ekokubka o element garderoby (np. pasek), aby nie zajmował rąk. Zahaczając kubek o kubek, możemy też przenosić więcej napojów za jednym razem.

 

 1. Czy ekokubki wielorazowe są ekologiczne i dlaczego?

Jeden kubek wielorazowy to – używając metafory – tysiąc jednorazowych. Korzystają z ekokubków wielorazowych redukujemy emisję śmieci i obniżamy radykalnie koszty gospodarki odpadami. Jest to zatem rozwiązanie proekologiczne, ale i oszczędne finansowo. Wielokrotne używanie jest też zalecane dla funkcjonowania całej gospodarki.

 

 1. Gdzie mogę zaopatrzyć się w wieczko do ekokubka HOT CUP?

Ekokubek wielorazowy HOT CUP wydawany będzie za kaucją bez wieczka. Białe wieczko – pasujące do ekokubka – można zakupić w stadionowym oficjalnym Fan Store Lechii Gdańsk za symboliczną kwotę 3 zł brutto, a także w pozostałych sklepach kibica (ul. Podwale Staromiejskie 93 oraz Galeria Przymorze I piętro ul. Obrońców Wybrzeża 1). Wszystkie ekokubki, jak i przedmiotowe wieczko do ekokubka HOT CUP, są wielorazowe. Można je bez przeszkód myć i wyparzać w każdej zmywarce.

 

 1. Czy mogę wejść ma stadion z własnym ekokubkiem?

   A. Można wejść na stadion z własnym ekokubkiem pod warunkiem, że jest to ekokubek Polsat Plus Areny Gdańsk objęty systemem, czyli kubek z haczykiem z napisem Lechia Gdańsk, Gdańsk bez plastiku albo HOT CUP z napisem Lechia Gdańsk.

  B. Ekokubek nie może być też uszkodzony ani brudny (może zawierać wyłącznie resztki napoju, którym w nim się znajdował).

  C. Oddając swój ekokubek musimy liczyć się z tym, że napój otrzymamy w nowym (czystym) ekokubku.

  D. Nie wolno wnosić wieczka do ekokubka HOT CUP na teren Areny Gdańsk.

  E. Nie istnieje też możliwość dolewania napoju do już użytego kubka.

 

 1. Czy ekokubek można myć i wyparzać?

Ekokubkek wielorazowy jest przeznaczony do wielokrotnego, powtarzalnego używania, jak każde naczynie szklane lub ceramiczne w gospodarstwie domowym. Można go zatem myć oraz wyparzać w każdej zmywarce.

Nie polecamy natomiast trzeć nadruku ekokubka szorstką ścierką, ze względu na możliwość jego uszkodzenia (zarysowania).

 

 1. Czy ekokubek jest bezpieczny dla zdrowia? Czy korzystanie z ekokubków jest bezpieczne?

Ekokubki Polsat Plus Areny Gdańsk, czyli ekokubek z haczykiem oraz HOT CUP wykonane są z bezpiecznego dla zdrowia polipropylenu PP5. To najbezpieczniejszy plastik dla przemysłu spożywczego (nie zawiera bisfenolu A). Po użyciu będą myte i wyparzane, aby mogły zostać użyte ponownie.

 

 1. W jakim stanie należy oddawać ekokubek w celu zwrotnego uzyskania kaucji?

Ekokubek powinien być wypłukany jeśli przychodzimy z nim na stadion ponownie albo zawierać wyłącznie resztki napoju, który w nim się znajdował. Jakiekolwiek ślady brudu niewiadomego pochodzenia, naklejki na ekokubku, uszkodzenia w postaci pęknięcia, przypalenia, podrapania lub zarysowania, popisania, wyłamanie haczyka ekokubka dyskwalifikują możliwość zwrotu kubka i co za tym idzie, zwrotnego otrzymania za niego kaucji.

 

 1. Gdzie będzie możliwy zwrot ekokubków po imprezie na Polsat Plus Arenie Gdańsk?

Ekokubki można będzie zwracać w każdym punkcie gastronomicznym na terenie obiektu. Dodatkowo po każdej imprezie uruchomione zostaną specjalne punkty odbioru w namiotach.

 

 1. Czy ekokubek mogę zabrać z Areny na pamiątkę?

Tak, ekokubek można zabrać na pamiątkę.

 

 1. Czy pojawią się serie kolekcjonerskie ekokubków?

Tak, z czasem mogą się pojawiać limitowane serie kolekcjonerskie dla kibiców Lechii. Zastrzegamy sobie możliwość organizowania konkursów z nagrodami dla osób, które będą promować proekologiczne korzystanie z ekokubków wielorazowych Areny Gdańsk.

 

 1. Czy na sektorze gości będą dostępne ekokubki wielorazowe?

Tak, będą dostępne, z tym że nie będą posiadać cech identyfikujących z klubem Lechia Gdańsk. Wersja ekokubka z napisem „Gdańsk BEZ PLASTIKU”.

 

 1. Czy w Arenie Gdańsk pojawią się kubki biodegradowalne?

Nie planujemy korzystać z ekokubków biodegradowalnych.

Zgodnię z zasadą 3R chcemy przede wszystkim:

Reduce – redukować emisję plastikowych odpadów,

Reuse – korzystać z naczyń wielokrotnie, zgodnie z ekonomią cyrkularną, Recycle – recyklingować (w 100%!), ale wyłącznie dopiero zużyte ekokubki.

Na stadionie Bayernu Monachium korzystano z kubków biodegradowalnych, ale zastąpiono je ekokubkiem wielorazowym. System kaucjonowanego ekokubka wielorazowego stanowi bowiem rozwiązanie z najmniejszym śladem węglowym, najmniej szkodliwe dla środowiska. Udowodniono to w pracach naukowych (pierwsza poważna praca naukowa pojawiła się dla potrzeb wdrożenia systemu na ME w piłce nożnej 2008 w Austrii i Szwajcarii).

 

 1. Co dzieje się z kubkiem, który oddałem po użyciu?

Taki kubek wraz z innymi z danej imprezy jedzie do specjalistycznej myjni, gdzie jest myty i wyparzany, a następnie – odpowiednio składowany – czeka na przyjazd na następną imprezę/mecz. Ekokubki podróżują w specjalnych kontenerach wielorazowych, które są również myte i wyparzane.

 

 1. Co się stanie z ekokubkiem, który się zużyje?

Plastik z takiego kubka będzie w całości zrecyklingowane (zero waste) i posłuży do produkcji np. podłokietników do fotela czy też koszy na pranie. Zgodnie z zasadą ekonomii cyrkularnej należy w sposób odpowiedzialny i racjonalny dla środowiska korzystać z jego zasobów.

 

 1. Nie znalazłem w FAQ odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie dotyczące ekokubków oraz systemu ich kaucjonowania. Czy mogę zadać pytanie?

Na  wszelkie  pytania  dotyczące  ekokubków  bardzo  chętnie  odpowiemy.

Zapraszamy do kontaktu mailowego.

 

Z góry dziękujemy za zainteresowanie tematem, lekturę naszej publikacji oraz stosowanie się do regulaminu wdrożenia systemu. 23 października zagrajcie razem z nami – w ekologicznej Lidze Mistrzów!

 

 

Zarząd Polsat Plus Areny Gdańsk

 

 

 

Eko-kubek wielokrotnego użytku.
Eko-kubek wielokrotnego użytku.
Maks Kacperski