Nowa murawa na Stadionie Energa Gdańsk

27.05.2020
Gdański stadion może pochwalić się nową nawierzchnią do gry. Właśnie zakończyła się wymiana murawy. Obecnie trwają zabiegi pielęgnacyjne przed derbami Trójmiasta, które odbędą się już w ten weekend, 31 maja. Będzie to pierwszy mecz Ekstraklasy na Stadionie Energa Gdańsk po przerwie wywołanej epidemią koronawirusa.

Wymiana murawy to obowiązkowa procedura na każdym stadionie piłkarskim. Powierzchnia boiska, mimo systematycznych pielęgnacji ulega naturalnemu zużyciu. Cztery lata temu na Stadionie Energa Gdańsk pierwszy raz pojawiła się murawa hybrydowa - nowoczesne rozwiązanie, wykorzystywane na obiektach sportowych na całym świecie. Warto dodać, że gdański stadion jest pierwszym obiektem z Ekstraklasy, który zdecydował się na tę inwestycję. Dzięki połączeniu naturalnej trawy ze sztuczną, nawierzchnia boiska stała się znacznie bardziej odporna na eksploatację i zmienne pory roku. W ten sposób gdański obiekt może zapewnić świetne warunki do gry, doceniane przez drużyny na całym świecie. 

Murawa_fot2
fot. Stadion Energa Gdańsk

Nowa murawa hybrydowa jest rozwinięciem autorskiego pomysłu firmy Trawnik Producent, na co dzień odpowiedzialnej za kondycję nawierzchni gdańskiego stadionu. Rozwiązanie to różni się od poprzedniego komponentami wypełnienia, a także włóknami nowej technologii, które sprawiają, że murawa jest bardziej elastyczna i mniej podatna na zagęszczanie. 

Murawa_fot3
fot. Stadion Energa Gdańsk

Prace na Stadionie były realizowane etapami. Objęły one teren boiska o powierzchni prawie 8 000 metrów kwadratowych. Po zdjęciu poprzedniej nawierzchni wymieniono także warstwę wegetacyjną oraz zmodernizowano system zraszania. Ostatnim etapem było rozwinięcie rolek nowej murawy i i przystąpienie do prac pielęgnacyjnych. Pierwszy mecz na nowej płycie boiska Stadionu Energa Gdańsk odbędzie się już w najbliższą niedzielę. Będą to derby Trójmiasta, czyli spotkanie Lechii Gdańsk z Arką Gdynia.

Wymiana_murawy_fot1
fot. Stadion Energa Gdańsk
Wymiana_murawy_fot3
fot. Stadion Energa Gdańsk