Movember - Stadion Energa Gdańsk z wąsem

06.11.2019
Rozpoczął się listopad, a wraz z nim Movember - międzynarodowa akcja polegająca na… zapuszczaniu wąsów. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka jąder i prostaty.

Kampania  została zapoczątkowana w Australii w 2003 roku. Od tego czasu jej zasięg objął niemalże cały świat. Przez zachęcanie mężczyzn do uczestnictwa w akcji Fundacja Movembver dąży do zwiększenia liczby wczesnych diagnoz, wykryć oraz efektywnych kuracji leczenia nowotworów złośliwych. Stara się również przekonać mężczyzn, że powinni znać historię zachorowań na raka w swoich rodzinach oraz prowadzić zdrowy tryb życia.

W Polsce kampanię tworzy Fundacja Kapitan Światełko. Organizatorzy regularnie podkreślają, że wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99% procentach uleczalny. Jednak bez odpowiednio wczesnej diagnozy na nic się zdadzą nawet najnowocześniejsze osiągnięcia współczesnej medycyny. Najważniejsza jest profilaktyka: samobadanie oraz regularne kontrole u lekarza. Bardzo istotna jest także edukacja, realizowana m.in. poprzez nagłaśnianie kampanii i prowokowanie do dyskusji. Właśnie z tego powodu wśród posiadaczy wirtualnego Movemberowego wąsa znalazł się w tym roku także Stadion Energa Gdańsk.

Szczegóły dotyczące m.in. punktów bezpłatnych badań oraz spotkań edukacjnych prowadzonych w ramach akcji dostępne na stronie organizatora: www.Movember.org.pl

movember stadion energa