Lechia na Bursztynku: Lechia Gdańsk – Widzew Łódź

20.10.2021
Przypominamy kolejny mecz w ramach cyklu Lechia na Bursztynku. Wspomnieniami wracamy do marca 2014 roku i pierwszego wygranego spotkania przez Biało-Zielonych w rundzie wiosennej. Rywalem gdańskiej drużyny był łódzki Widzew.

Ówczesny trener Lechii Michał Probierz od pierwszej minuty dał szansę gry Stojanowi Vranjesowi. Wychowanek Boraca Banja Luki szybko pokazał, że decyzja o sprowadzeniu go zimą do Gdańska była słuszna. Tuż przed upływem drugiego kwadransa gry w pierwszej połowie dał prowadzenie Biało-Zielonym, zdobywając tym samym debiutancką bramkę w barwach Lechii. Druga odsłona również należała do bośniackiego pomocnika. W 76 minucie gry trafieniem na 2:0 ustalił wynik meczu.

Stojan Vranjes rozegrał dla Biało-Zielonych przez blisko dwa lata pobytu w Gdańsku 52 mecze, w których strzelił 16 bramek. Z nad morza przeniósł się do Warszawy, gdzie sięgnął wraz z Legią po Mistrzostwo i Puchar Polski. Gablota z trofeami trzykrotnego reprezentanta Bośni i Hercegowiny jest jednak znacznie okazalsza. Do sukcesów, które osiągnął w Polsce może dołożyć również Mistrzostwo Rumunii z CFR Cluj, a także Puchar Serbii z Vojvodiną Novy Sad, oraz Puchar Bośni i Hercegowiny wywalczony w barwach Boraca Banja Luka.

Warto przypomnieć, iż piłkarzem w rodzinie Vranjesów jest nie tylko Stojan, ale również jego trzy lata młodszy brat Ognjen, który może uchodzić za futbolowego obieżyświata. Ognjen dotychczas miał okazję grać w piłkę, aż w 8 krajach, w takich klubach jak Crvena Zvezda Belgrad, czy RSC Anderlecht, czy AEK Ateny z którym sięgnął po Mistrzostwo Grecji. W narodowych barwach dotychczas rozegrał 35 spotkań. W 2014 roku otrzymał powołanie do kadry na Mistrzostwa Świata, gdzie zagrał w ostatnim meczu grupowym z Iranem, kończącym udział Bośni i Hercegowiny na Mundialu.

Wygrana nad Widzewem była jedną z 7 jakie Lechia odniosła na Stadionie Energa Gdańsk w sezonie 2013/14. Biało-Zieloni ukończyli sezon na 4 miejscu. Natomiast Widzew Łódź pożegnał się z Ekstraklasą kończąc kampanię ligową na 15 miejscu, z zaledwie 1 wygraną w meczach wyjazdowych.