Lecha Gdańsk – Śląsk Wrocław. Razem dla chorych!

03.11.2013
Lecha Gdańsk – Śląsk Wrocław. Razem dla chorych!

Dzisiejszy mecz,  który zakończył się wynikiem 1:2 do samego końca był, jak zapowiadano, przyjazny na trybunach. Walka na boisku zakończyła się niestety przegraną Biało-Zielonych. Ale wygraliśmy walkę  o zaangażowanie kibiców w pomóc osobom potrzebującym przeszczepu szpiku kostnego. 39 osób zapisało się dzisiaj do bazy danych potencjalnych dawców Fundacji DKMS.

Na ponad 12 tysięcy kibiców, którzy zasiedli dziś na trybunach liczba 39 osób nie wydaje się duża, jednak przedstawiciele Fundacji przekonywali nas, że nie o to chodzi. – Nie bijemy rekordów w czasie akcji takich jak dzisiejsza – uśmiecha się Ewa Majkowska Koordynator ds. Rekrutacji Dawców  Fundacji DKMS – Cieszymy się, że możemy w różnych miejscach zachęcać ludzi do zapisania się do nas i najważniejsze jest to, że możemy uświadamiać jak cenny ofiarują oni dar i jak ważna dla chorych jest ta dzisiejsza decyzja.

Podjęta dzisiaj przez kibiców Lechii oznaczała dla zarejestrowanych osób póki co tylko konieczność wypełnienia prostego formularza z danymi osobowymi i samodzielnego, przy pomocy szpatułki, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.  Jednak każdy wiedział, po co się pojawił przy stolikach wolontariuszy fundacji. Brat pani Anety umarł jedenaście lat temu na białaczkę. Miał 13 lat. Nie doczekał się swojego przeszczepu. Dzisiaj 21-letnia już pani Aneta zapisała się do DKMS w nadziei, że może będzie miała okazję pomóc innej osobie zdążyć na czas. Pan Tomasz, student Akademii Marynarki Wojennej i mieszkaniec Ustki, zdecydował się wpisać na listę potencjalnych dawców dopiero dziś dowiadując się o akcji, ale jak mówił w nadziei że może komuś w ten sposób pomoże. Jego tacie, panu Andrzejowi, ktoś też kiedyś pomógł, bo dzięki transfuzji krwi tata pana Tomasza dziś żyje.

Mecze przyjaźni charakteryzuje zawsze wyjątkowa atmosfera na trybunach, pomogła nam ona dzisiaj w rozpropagowaniu akcji na tyle skutecznie, że będziemy chcieli przeprowadzić ją ponownie w czasie spotkania Lechii z Wisłą Kraków na początku marca przyszłego roku. Mamy nadzieję, że i wówczas podejdzie do wolontariuszy DKMS sporo kibiców i może kiedyś, któryś z nich znajdzie swojego genetycznego bliźniaka, czyli osobę, której uratuje życie ofiarując niewielką część swojego szpiku kostnego.