Kibice pomagają chorym - 3 listopada na meczu!

24.10.2013
Kibice pomagają chorym - 3 listopada na meczu!

3 listopada rozegrane zostanie na PGE ARENIE spotkanie Lechii  Gdańsk ze Śląskiem Wrocław. Ten mecz przyjaźni będzie miał dodatkowy cel, razem z Fundacją DKMS będziemy zachęcać kibiców do rejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego. Dobrą okazją do ogłoszenia akcji już dzisiaj, jest wypadający właśnie 13 października Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku.

Fundacja DKMS istnieje w Polsce od 2008 roku i ma obecnie największą bazę dawców komórek macierzystych. Prawie 400 tysięcy osób zarejestrowało się już w DKMS  jako potencjalni dawcy.  Chcemy żeby wśród nich byli także biało-zieloni kibice. Dlatego razem z Klubem Lechia Gdańsk udostępniliśmy fundacji miejsce na promenadzie trybuny żółtej w czasie meczu ze Śląskiem i wspólnie pomagamy w ogłaszaniu tej akcji.

Lista osób wspierających DKMS, aktorów, ludzi sportu i polityki, jest długa i zawiera nazwiska osób znanych i lubianych, są to m.in.: Justyna Kowalczyk, Martyna Wojciechowska, Jarosław Wałęsa, Kamil Bednarek, czy Anna Przybylska, która w chwili rejestracji została 200. tysięcznym potencjalnym dawcą w bazie:  (http://www.dkms.pl/index.php?id=1695)

Zapraszamy wszystkie chętne osoby do przybycia na mecz przyjaźni trochę wcześniej i poświecenia swojego czasu na krótką rozmowę z wolontariuszem fundacji. Po takiej rozmowie, pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka i złożonej deklaracji chęci przystąpienia do bazy danych DKMS zostaniemy wpisani na listę potencjalnych dawców. Obecnie, w Polsce, dawstwo szpiku jest wciąż mało popularne. Wynika to najczęściej z niewiedzy i płynących z niej obaw. Ludzie wciąż się boją, że pomagając innym, narażają siebie. Tymczasem pobieranie szpiku jest czynnością zupełnie bezbolesną i bezpieczną.