Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Morza

20.05.2020
Morze, nasze morze – któż nie zna ze szkoły słów refrenu pieśni polskich marynarzy. W dniu dzisiejszym obchodzimy święto, które jest ważne nie tylko dla naszego regionu, ale także dla Stadionu Energa Gdańsk, który nazywany jest największym bałtyckim bursztynem. A ten jak wiemy nazywane jest Złotem Bałtyku.

Zaledwie kilka kilometrów dzieli obiekt w Letnicy od morza. Z dachu stadionu bez trudu można dostrzec plażę i wody Zatoki Gdańskiej, a także portowe dźwigi i czekające na redzie statki. Swoją konstrukcją gdański obiekt nawiązuje bezpośrednio do jednego z symboli Bałtyku, czyli bursztynu. Fasada obiektu składa się z 17 tys. elementów poliwęglanu komorowego w sześciu różnych odcieniach koloru bursztynowego, którego łączna powierzchnia wynosi 4,5 ha.

Warto przypomnieć, że bursztyn bałtycki uznawany jest za jeden z najcenniejszych. Dlatego wśród zajmujących się jego obróbką bursztynników cieszy się szczególnym znaczeniem. Za jego największe złoża uchodzą wybrzeża obwodu kaliningradzkiego.

Stadion_morze_fot2
fot. Archiwum Stadion Energa Gdańsk

Bursztynowa fasada nie jest jedynym nawiązaniem do morza na Stadionie Energa Gdańsk. Także wnętrze odwołuje się do tradycji morskiej, bowiem trybuny swoim kształtem przypominają morskie fale. Natomiast dźwigary wspierające konstrukcję obiektu przypominają wręgi statku. Przypomnijmy również, że 13 długości mierzei helskiej jest równe długości kabla światłoczułego i miedzianego, który położony jest na bursztynowej arenie.

Stadion_morze_fot1
fot. Archiwum Stadion Energa Gdańsk

Europejski Dzień Morza został ustanowiony w 2008 roku. Do jego zadań należy przypominanie społeczności europejskiej o szczególnym znaczeniu morza dla gospodarki i turystki, a także o konieczności troski o jego zasoby i dobrostan.