Dzisiaj mija 8 lat od rozpoczęcia EURO 2012

08.06.2020
8 czerwca 2012 roku to jedna z najważniejszych dat w historii polskiego futbolu. Tego dnia rozpoczęły się w naszym kraju piłkarskie Mistrzostwa Europy. Było to największe sportowe wydarzenie organizowane przez Polskę i Ukrainę.

Biało-Czerwoni rozpoczęli zmagania na EURO 2012 od spotkania z Grecją, otwierającego cały turniej. Jeszcze w pierwszej odsłonie meczu polscy kibice mogli cieszyć się z bramki podopiecznych ówczesnego selekcjonera kadry Franciszka Smudy. Historyczne pierwsze trafienie wywalczył Robert Lewandowski w 17 minucie gry. Grecy wyrównali po przerwie za sprawą Dimitriosa Salpingidisa. Finalnie spotkanie inaugurujące Mistrzostwa Europy zakończyło się wynikiem remisowym.

PGE_Arena_euro_24
fot. Dawid Szpinek

Zanim piłkarze wybiegli na boisko, najważniejsze wydarzenia związane z EURO 2012 rozgrywały się poza zieloną murawą. Historia rozpoczęła się w 2004 roku gdy do UEFA wpłynęło zgłoszenie polsko-ukraińskiej kandydatury. Następnie przez kolejne trzy lata trwał proces dopracowywania wspólnej oferty. 17 kwietnia 2007 roku podczas obrad Komitetu Wykonawczego UEFA podjęto decyzję o przyznaniu Polsce i Ukrainie prawa do organizacji turnieju. Symbolem tamtego wydarzenia stała się biała kartka, wyciągnięta z koperty przez Michela Platiniego, na której zapisani zostali gospodarze Mistrzostw Europy. Od tej chwili w obu krajach rozpoczął się okres intensywnych przygotowań do turnieju.

W Polsce na ten turniej powstały trzy obiekty, jeden zaś został zmodernizowany. Od podstaw zbudowano Stadion Energa Gdańsk, a także areny w Warszawie i Wrocławiu, zmodernizowany został stadion w Poznaniu. Natomiast na Ukrainie Mistrzostwa Europy gościły we Lwowie, Charkowie, Doniecku oraz Kijowie. Na ostatnim ze stadionów odbył się również wielki finał imprezy, w którym Hiszpania pokonała 4:0 Włochy, broniąc tym samym tytułu wywalczonego cztery lata wcześniej.

Podczas polskiej części turnieju zostało rozegranych 15 spotkań. W fazie grupowej swoje mecze na 4 stadionach – w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie rozegrało 8 reprezentacji. W Polsce rywalizowały drużyny z grup A i C. W pierwszej z nich kibice mogli emocjonować się spotkaniami Biało-Czerwonych, a także Rosjan, Czechów i Greków. Pojedynki tych drużyn odbywały się na obiektach w Warszawie i Wrocławiu. Natomiast zespoły z grupy C, czyli Hiszpania, Włochy, Chorwacja i Irlandia mierzyły się ze sobą w Gdańsku i Poznaniu. Kibice śledzący zmagania na polskich boiskach zobaczyli łącznie 38 bramek.

Polsko-Ukraiński turniej był trzecim w historii Mistrzostw Europy w piłce nożnej, który odbywał się w dwóch krajach. Cztery lata wcześniej gospodarzami EURO były Austria i Szwajcaria, natomiast w roku 2000 czempionat Starego Kontynentu gościły Belgia i Holandia.