Czym wyróżnia się murawa hybrydowa?

21.07.2016
Murawa hybrydowa jest trwalsza od tradycyjnej

Trwają prace nad montażem pierwszej w Lotto Ekstraklasie murawy hybrydowej. Tego typu podgrzewana nawierzchnia pozwala na zaoferowanie piłkarzom świetnych warunków do gry, niezależnie od pory roku. Skuteczniej można ją pielęgnować, nie dopuszczając do degradacji najbardziej eksploatowanych miejsc boiska, lepiej jest też zabezpieczony system korzeniowy trawy. Zmniejsza się zużycie płyty, a rosną możliwości perfekcyjnego przygotowania placu gry.

- W piłkę nożną powinno się grać na płaskiej, równej nawierzchni, która nie sprawia kłopotów - mówi Tomasz Czuszel z firmy Trawnik Producent, która jest wykonawcą prac. - Murawa hybrydowa jest trwalsza od tradycyjnej, nie odrywają się fragmenty darni i piłkarze nie muszą się zastanawiać czy piłka nie wykona im jakiegoś figla - podkreśla Czuszel, który współpracował przy montażu "hybrydy" choćby na Santiago Bernabeu w Madrycie. Cristiano Ronaldo i spółka od roku wykorzystują nowoczesną technologię, teraz trafia ona także do Polski.

Murawa hybrydowa to połączenie najlepszych nasion z nowoczesnością. W specjalnie przygotowaną matę ze sztucznych włókien, na plantacji pod Szczecinkiem wsiewa się wyselekcjonowaną trawę. Na stadion przy pomocy specjalnie przystosowanych ciężarówek trafia w rolkach gotowy zielony dywan. Jego montaż następuje na starannie przygotowanym podłożu i w ciągu kilku dni boisko jest gotowe do rozgrywania meczu.  Murawa spełnia wysokie wymogi UEFA i jest oparta o normy niemieckiej Bundesligi. Stadion Energa Gdańsk będzie stwarzać piłkarzom świetne warunki!

Firma Trawnik Producent jest jednym z czołowych producentów piłkarskich nawierzchni w Europie. Jest odpowiedzialna za przygotowanie boisk dla reprezentacji Polski (między innymi Stadion Narodowy, Arłamów). Na murawie firmy spod Szczecinka rozegrany zostanie w sierpniu także mecz o piłkarski Superpuchar Europy. Murawa na Stadionie Energa Gdańsk jest pierwszym tego typu projektem realizowanym na obiekcie, na którym rozgrywane są mecze Lotto Ekstraklasy.