13 lat temu Polska i Ukraina otrzymały prawo organizacji EURO 2012

18.04.2020
Nie zawsze wielkie chwile w świecie futbolu mają miejsce na boisku. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i ukraińskiej piłki rozegrało się nie ma murawie, lecz w ratuszu miejskim walijskiego Cardiff. To tam bowiem obradował Komitet Wykonawczy UEFA, który 18 kwietnia 2007 roku przyznał Polsce i Ukrainie prawo zorganizowania finałów piłkarskich Mistrzostw Europy. Dzisiaj mija 13 lat od tego wydarzenia.

Każdy kibic nad Wisłą dokładnie pamięta moment gdzie był i co robił, gdy ówczesny Prezydent UEFA Michel Platini wyciągnął z koperty białą kartkę, na której widniały dwa słowa Poland Ukraine. Po chwili niedowierzania ludzie kochający piłkę nożną padli sobie w ramiona, bez względu na to czy byli w domach, pracy czy szkołach. Ziściły się wtedy marzenia o tym, by w Polsce odbyło się wielkie wydarzenie piłkarskie, które siłą swego oddziaływania wykracza daleko poza granice sportu. Wtedy w Cardiff zakończył się trwający ponad trzy lata rozdział, który miał na celu przygotowanie kandydatury polsko-ukraińskiego turnieju. Natomiast rozpoczął kolejny związany z organizacją EURO 2012.

Wróćmy jednak do korzeni. Procedura wyboru gospodarza Mistrzostw Europy był bardzo długim procesem. Pierwsze działania rozpoczęły się 8 lat przed startem imprezy. 1 lutego 2004 roku UEFA opracowała sposób proceduralny przyjmowania zgłoszeń, zaś w grudniu tego samego roku federacje zrzeszone w UEFA otrzymały zaproszenie do składania ofert. W pierwszej fazie chęć organizacji turnieju wyraziło 12 państw – 9 kandydatur indywidualnych i 3 podwójne. Były to Azerbejdżan, Grecja, Rosja, Rumunia, Turcja, Włochy, natomiast w parach imprezę chciały zorganizować Polska z Ukrainą, oraz Chorwacja z Węgrami, a także Szkocja z Irlandią.

Do kolejnej fazy procesu wyboru gospodarza po spełnieniu wymogów formalnych zakwalifikowało się pięć ofert – Włoch, Grecji, i Turcji, oraz wspólne Polski i Ukrainy, a także Chorwacji z Węgrami. Następnie podczas głosowania Komitet Wykonawczy UEFA wyłonił trzy kandydatury finałowe. Włoch, Polski i Ukrainy, oraz Chorwacji i Węgier. Co ciekawe późniejsi gospodarze EURO 2012 na tym etapie otrzymali najmniej głosów, bowiem tylko 7, natomiast na Włochów zagłosowało 11 osób, zaś na ofertę chorwacko-węgierską oddano 9 głosów. Projekt polsko-ukraiński o 1 głos wyprzedził kandydaturę Turcji.

Finał procesu wyłaniania gospodarza Mistrzostw Europy rozstrzygnął się 18 kwietnia 2007 roku w Cardiff. Podczas ostatniej prezentacji przed Komitetem Wykonawczym polsko-ukraińską kandydaturę wspierały największe gwiazdy sportu obu krajów Zbigniew Boniek Irena Szewińska Jerzy Dudek, a także Andrij Szewczenko Władimir Kilczko i Sierhiej Bubka. Prezesi krajowych federacji piłkarskich, oraz Prezydenci Polski i Ukrainy. Ostatecznie w drugiej fazie selekcji Polska z Ukrainą pokonały Włochy otrzymując prawo organizacji UEFA EURO 2012.

Niewiele ponad 5 lat później na 8 stadionach – 4 w Polsce i 4 na Ukrainie zostały rozegrane Mistrzostwa Europy. W Polsce turniej gościły Gdańsk, Warszawa, Wrocław i Poznań, natomiast na Ukrainie Lwów, Kijów, Charków i Donieck. EURO 2012 rozpoczęło się 8 czerwca na stadionie w Warszawie meczem Polska – Grecja, pierwszą bramkę turnieju zdobył Robert Lewandowski. Impreza zakończyła się 1 lipca w Kijowie, gdzie w wielkim finale Hiszpania pokonała Włochy, broniąc tym samym tytuł wywalczony cztery lata wcześniej.

sobota3