120 pracowników służb mundurowych ćwiczyło na Stadionie Energa Gdańsk

23.11.2016
Ćwiczenia służb mundurowych

Dym, wybuchy i ponad setka pracowników służb mundurowych – tak wyglądały dzisiejsze ćwiczenia „zdarzenia masowego w wyniku ataku terrorystycznego” na Stadionie Energa Gdańsk.

Wszystko przebiegało zgodnie z wcześniej wytyczonym scenariuszem. Na jednej z trybun wybuchł ładunek podłożony przez terrorystę. W tym czasie znajdowało się tam 40 pozorantów, którzy z powodzeniem grali przestraszonych kibiców – nie obyło się bez specjalnej charakteryzacji, ran, sztucznej krwi, krzyków i nawoływań o pomoc. Ekipy policji zabezpieczały zagrożone sektory i poszukiwały terrorysty, straż pożarna ewakuowała pozorantów poza zagrożony teren, a pomocy poszkodowanym na zewnątrz obiektu udzielały grupy medyczne. Każda ze służb postępowała zgodnie z wyznaczonymi specjalnymi schematami.

W ćwiczeniach wzięło udział 12 podmiotów w tym m.in. administracja stadionu, szpitale im. M. Kopernika i św. Wojciecha, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Zespoły Ratownictwa Medycznego, prywatny transport medyczny i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Celem treningu było zgrywanie działania służb ratunkowych i porządkowych oraz sprawdzenie funkcjonowania systemów alarmowania i powiadamiania.

– Stadion Energa Gdańsk jest idealnym miejscem do testowania gotowości dla wszystkich służb, dbających o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń. Odbywa się tu wiele wydarzeń masowych, które każdorazowo zabezpieczane są przez służby porządkowe i ratownicze – komentuje Wojciech Dąbrowski, dyrektor ds. komunikacji i CSR. – Bezpieczeństwo naszych gości jest dla nas szczególnie ważne, dlatego też chętnie zapraszamy do nas na tego typu ćwiczenia. Oprócz nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w które wyposażony jest Stadion, dbamy o element praktyczny i rozmawiamy o tym, jak można dodatkowo udoskonalać zabezpieczenie imprez masowych.